Onlajn obuka Organizacije …Iz Kruga – Vojvodina: Dostupnost usluga zaštite od nasilja ženama sa invaliditetom
Organizacija za podršku ženama sa invaliditetom …IZ KRUGA – VOJVODINA je 14. i 15. aprila 2021. godine od 11 do 12.30 časova organizovala dvodnevni onlajn trening Dostupnost usluga zaštite od nasilja ženama sa invaliditetom. preko ZOOM aplikacije.
Aktivnosti usmerene na unapređenje sistema podrške ženama sa invaliditetom sprovode se u saradnji sa Agencijom Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena UN VOMEN i uz finansijsku podršku Evropske komisije u okviru projekta pod nazivom Unapređenje politika i kapaciteta pružalaca usluga u deset opština u Srbiji (Doljevac, Novi Kneževac, Mionica, Negotin, Kragujevac, Raška, Užice, Valjevo, Vranje i Žabalj), kako bi se obezbedila dostupnost i kvalitet opštih i specijalizovanih usluga za žene sa invaliditetom izloženim nasilju, koji je deo regionalnog programa Zaustavljanje nasilja nad ženama na Zapadnom Balkanu i Turskoj: sprovođenje normi, promena mišljenja.
Obuka o pristupačnosti bila je namenjena predstavnicima institucija u Raškoj, pružaocima usluga za žene sa invaliditetom i žrtvama nasilja (Zaštitnik prava pacijenata, predsednik Komisije za unapređenje rodne ravnopravnosti, savetnik za socijalni rad, Centar za socijalni rad, Prekršajni sud, Osnovno javno tužilaštvo, Dom zdravlja, Opštinska uprava, Srednjoškolski tim za borbu protiv nasilja, Kancelarija za mlade i Jedinica za lokalni i ekonomski razvoj LER).
Treneri prvog dana obuke bile su koordinatorka SOS službe Ivana Zelić i konsultant za zajednicu gluvih Nina Baranovski. Ivana Zelić je govorila o dostupnosti usluga podrške ženama sa invaliditetom sa iskustvom nasilja, vrstama nasilja, preprekama u pristupu uslugama podrške, istraživanju dostupnosti usluga podrške i pristupačnoj komunikaciji sa ženama sa invaliditetom (fizičkom, senzornom i intelektualnom). Nina Baranovski je govorila o upoznavanju šire zajednice sa znakovnim jezikom sa zajednicom gluvih, terminologiji, praktičnim savetima u komunikaciji sa gluvim osobama, dostupnosti usluga, javnih institucija i okruženja, kao i preprekama u pružanju usluga gluvim ženama sa iskustvom nasilja.
Nakon prezentacije trenera, učesnicima je prikazan kratki film Dostupnost usluga zaštite od nasilja za žene sa invaliditetom, nakon čega je otvorena diskusija. Drugog dana obuke, konsultant za pristupačnost Bojana Rudić Počuć govorila je o konceptu pristupačnosti, univerzalnom, inkluzivnom dizajnu, zakonodavnom okviru i takođe predstavila primere domaće i međunarodne prakse u oblasti pristupačnosti (javne površine i javni prevoz, objekti za javna upotreba, informisanje i komunikacija).
Aktivnosti koje se sprovode u Raškoj i drugim opštinama u Srbiji usmerene su na podizanje svesti o postojećim uslugama i potrebama žena sa invaliditetom, uvođenje novih i prilagođavanje postojećih usluga, pružanje pristupačnih, dostupnih i kvalitetnih usluga, kao i prilagođenih modela komunikacije u radu sa žene sa invaliditetom koje su preživele nasilje.