Kroz radionicu su obrađeni koncepti iz oblasti mentalnog zdravlja:
– šta je wellbeing (subjektivno osećanje blagostanja)
– šta je mentalno zdravlje
– aktivna briga o sebi
– psihološki simptomi
– kapaciteti za brigu o sebi.
Osnovni cilj bio je približiti korisnicama kako razumeti mentalno zdravlje i psihološke simptome.
“Svi smo ranjivi” – to je jedna od ključnih poruka. I zato je važno da ulažemo u svoje mentalno zdravlje.
Korisnicima je približena ideja da psihološki simptomi nisu znak „ludila“ već da se nešto dešava sa mentalnim zdravljem, što treba razumeti, prihvatiti i potražiti podršku. Neretko su ti simptomi znak da je potrebno zastati, oslušnuti svoje emocije i potrebe, raditi na svojim kaapcitetima raditi na neohodnim promenama kako bi se povratilo osećanje balansa, mentalne snage i funkcionalnosti.
Jedna od važnih ideja jeste da je potrebno angažovati se u brizi o sebi odnosno da je u osnovi mentalnog zdravlja aktivna briga o sebi. U brizi o sebi ključno je razumeti svoje emocije i negovati emocionalnu pismenost, angaživati se u noim aktivnostima koje pomažu da se osećamo dobro, ispunjeno, svrishodno.
Kroz radionicu date su osnovne vežbe i tehnike koje mogu da unaprede brigu o sebi a samim time i mentalno zdravlje.Korisnici su dali pozitivan feedback na radionicu i koncept a naročito im se dopalo što je jednostavno prikazana veza između mentalnog zdravlja i simptoma i što im je radionica pomogla da razbiju određene tabue i strahove kada su u pitanju psihološki simptomi.
Korisnici su aktivno učestvovali postavljaući pitanja koja su se najviše odnosila kako prevazići određeen izazove u bliskim odnosima, kako unaprediti roditeljsku ulogu, kako prevazići stres.
Naravno, kada se govori o mentalnom zdravlju ključna je podrška i na putu jačanja sebe i svojih snaga često je potrebno imati adekvatne i dostupne resurse što su neki od daljih ciljeva kada je reč o o voj važnoj temi i pomoći korisnicima da očuvaju svoje mentalno zdravlje.